Beyaz Yakalının Gıybet Gecesi

Beyaz Yakalının Gıybet Gecesi

Tezgahçılar olarak kurulduğumuz andan itibaren özellikle kurumsal çalışanların yetkinliklerini geliştirmeye, yetkinlikleri geliştirirken de yeni nesil uygulamalar kullanarak iyi vakit geçirmelerini/mutlu olmalarını sağlamaya çalıştık.

IMG_4563

 

Bu eğitimleri tasarlarken kendi eğitim geçmişimizden, öğrenmenin aslında çok eğlenceli ve muhteşem bir süreç olduğuna inancımızdan, katılımcıların geri bildirimlerinden ve en önemlisi de kurumların insan kaynakları departmanlarıyla yaptığımız görüşmelerden beslendik. Bu güne kadar 40 civarı kurumla çalıştık ama çalışma imkanı bulamadığımız 2 katı kadar daha kurumun insan kaynakları departmanıyla görüşüp çalışanlarıyla ilgili iç görülerini, geliştirilmesinin iyi olabileceği kasları öğrendik. Bu görüşmelerde beslendiğimiz kaynaklar hep tek taraflıydı, durumlara genel olarak şirket açısından baktık ve çözüm bulmaya çalıştık. Diğer yandan kurumsal çalışanlardan aldığımız geri bildirimler de hep yaptığımız eğitimlerle ilgiliydi.

Aslında iş hayatında herkesin muzdarip olduğu, kendine has olduğunu düşündüğü bir konu var; yöneticisinden, astına ya da üstüne kadar. Ve çoğunlukla mutsuzluk konularımızın bize has olduğuna dair bir yanılgı içerisindeyiz: Aslında kurumsal hayatta mutsuzlukların hepsi birbirine benzer.

Sonra bir gün dedik ki, neden çalışanların gerçekten neye ihtiyacı olduğunu, neden mutsuz olduklarını kendilerinden öğrenmiyoruz?

Bunu şirketlerine gidip formal bir ortamda öğrenmenin hiçbir faydası yok. Biliyoruz ki bir çalışanın şirkette verdiği geri bildirimle, arkadaş ortamında verdiği geri bildirim bir değil. O zaman biz de bir gece düzenleyelim, hep beraber sorunları konuşalım, hem yalnız olmadığımızı fark edelim, hem de kendimizi rahatlamış hissedelim dedik ve adını da şöyle koyduk: “Beyaz Yakalının Gıybet Gecesi”

Gecenin kurallarını katılımcıların kendilerini rahat hissedebilecekleri şekilde dizayn ettik: Katılımcılardan isimlerini paylaşmamalarını ve nick kullanmalarını istedik. Ayıca şirketlerinin isminden bahsetmeyi ve fotoğraf çekmeyi yasakladık. 

Gecenin moderatörleri eski bir İK yöneticisi olan Ali Cevat ve Tezgahçılar ekibiydi, grubun içine saklanan, katılımcılardan biri gibi davranan bir kurumsal psikolog da sorunların çözümüne dair gece sonunda genel bir toparlama konuşması yaptı. Konuşmadan hemen önce katılımcılara, sizce içimizde saklanan psikolog kim dedik, herkes birbirinden şüphelendi ama kimse psikoloğumuzdan şüphelenmedi :)

Gecenin çıktılarına gelecek olursak, her hikaye birbirinden farklıydı ama genel olarak dertli olunan; kurumdan ve yapılan işten soğuma nedeni olarak görülen konular aynıydı.

Bunları 3 şekilde sınıflandırabiliriz:

  1. Dedikodu ve şirket içi gruplaşma
  2. Yönetici yetkinliğinin yetersiz görülmesi ve adaletsiz yaklaşım
  3. Çalışanın iş yeri, yönetici ve çalışma arkadaşlarıyla duygusal bağ kuramaması 

Negatif düşünme ve ardından gelen negatif hisler bir süreç. Beyine negatif düşüncenin kıvılcımı bir kez atıldı mı, çözüm odaklı farkındalığımız yoksa hem kendimizden hem de işimizden verim alamıyoruz. Üstelik negatif düşünce uzun vadeli olarak beynin yapısını değiştirip, nöronlar arasındaki mesafeyi kısalttığından o durum negatif olmasa dahi negatif düşünmeye başlıyoruz. Negatif düşünme bizim için refleks haline geliyor.

Bu konuda, negatif düşünceyi yenmek, daha pozitif bir tutum geliştirmek için ne yapabiliriz diye kafa yorduk ve psikolog Hilal Çerçel ile bir eğitim tasarlamaya giriştik. Çalışanların en çok yakındıkları konuları çıkarıp bir çizelge oluşturduğumuz -bireysel risk analizi yaptığımız, role playing’le kronik yakınmalarımızı, karamsar, çözüm üreten, sabit fikirli olunan rollere büründüğümüz bir eğitim içeriği oluşturduk. Bu içeriğimiz Aralık ayında yayına girecek, heyecanlıyız.

Beyaz Yakalının Gıybet Gecesi etkinliklerimiz önümüzdeki dönemde de devam edecek. Topladığımız farklı iç görüleri sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Bunu Paylaş :