Sıkça Sorulan Sorular

1- Neden “Tezgahçılar?”

Böyle bir oluşum için isim ararken dinamik bir şeye ihtiyacımız vardı. Sürekli etrafta gördüğümüz havalı İngilizce isimli, “school” ya da “academy” gibi isimlerden kaçınmak istiyorduk. Renkliliğimizi, sürekli değişebilen yapımızı anlatacak bir isme ihtiyacımız vardı. Beyin fırtınası yaparken “tezgah” metaforu geldi aklımıza. Bir dükkan düşünün; orada ne olduğu bellidir. Ya kostümcüdür, ya çorapçı… Ama tezgah öyle bir şey değil. Üzerinde sürekli bir devinim vardır: Birgün limon olur, birgün karpuz… Tıpkı bizim tezgahımızdaki bilgiler gibi her şey taptazedir… Söylemeye gerek yok, Tezgah fikrinin hastası olduk.

Bununla birlikte biz bilgiye eşit düzeyde bakıyoruz. Bilgi üreten her oluşum en değerli, doğru, gerçek ve önemli bilginin kendi ürettiği bilgi olduğunu sanar, ne yazık ki… Ama bizce öyle değil. Dünyada öğrenilmesi gereken birçok bilgi var ve bunlar arasında bir değer farkı görmüyoruz. Bizim için bir karpuzcunun verdiği bilgi ile soyut resim anlatan birinin verdiği bilgi eşit düzeydedir. İşte ünvanı ne olursa olsun tüm eğitmenlerimizin (profesörler de, karpuzcu amca da, sanatçılar da) tezgahçı önlüğümüzü giyiyor olması bu “hemzemin” olma durumunu müthiş sağlıyor.

2- Fiyatlarınız Neye Göre Belirleniyor?

Özellikle Türkiye’de anlamadığımız bir moda var: Eğitim yerleri fiyatlarını sitelerine koymuyorlar?! Kendisinin para ile en ufak bir alakası olmadığını söyleyen “kişisel gelişimci” de, herhangi bir dijital pazarlama kursu da fiyatlarını ya hiç bir yere yazmıyorlar ya da sitelerinin en görünmedik yerine yazıyorlar. Bunu anlamıyoruz. Çünkü; hepimiz biliyoruz ki tüm buralar iyi niyetlerinin yanında birer ticari oluşum. Bu yüzden, yeni sitemizi tasarlarken fiyatlarımızı en belirgin yere koyma kararı aldık. Neden? Çünkü çekinecek bir şeyimiz yok.

“Bilgiyi” bir şekilde “para” ile ilişkilendirmek inanın çok zor. Karşınıza bir adam geçiyor, çalıştığı alanda düşe kalka 10 yılda öğrendiği şeyleri size anlatıyor ve büyük bir ihtimal ile yapacağınız hataları önceden görmenizi sağlıyor. Bunun değeri ne olabilir ki? Çok zor… Katıldığı 150 TL’lik etkinliğimizin ilk 20 dakikasında girişiminde boş yere harcadığı 2000 TL’yi fark eden katılımcımız oldu. Arada inanılmaz bir karlılık var eğer o açıdan da bakmak isterseniz…

Sorunun cevabına gelirsek; aylık giderlerimizi, reklam maliyetlerini, vergileri, çalışanların ve eğitmenlerin eğitim için harcadığı zaman/emek maliyetini, atölyenin açık kaldığı zamandaki maliyetlerimizi hesapladıktan sonra olabilecek en uygun fiyatları sunduğumuz bir fiyat politikası belirlemeye çalıştık. Bu bağlamlarda düşündüğümüz ve sunduğumuz eğitim kalitesine baktığımız zaman fiyatlarımızın (özellikle piyasa şartlarına göre) son derece uygun olduğunu tüm samimiyetimiz ile söyleyebiliriz.

3- “OoOOoo İyi Yere Tezgah Açmışsınız keh keh keh” Esprisi Kaç Kez Yapıldı?

Muhtemelen 2000 kere falan. Eğer siz de bizi bir şekilde görür görmez “güzel tezgah keh keh keh” tarzı bir espri düşündüyseniz tebrik ederiz! Bunu düşünen 2001. kişisiz!

4- Eğitmenler Neye Göre Belirleniyor?

Şurada usta tezgahçılarımızın sadece bir kısmı var. Oradaki insanlara baktığınız zaman da göreceksiniz ki tartışmasız olarak Türkiye’nin en iyi eğitmenleri çalışıyoruz. Uzun bir zaman önce yoğun talepten ötürü eğitmen başvurusunu kapatmak durumunda kaldık. Şu an sadece referans üzerinden ilerliyoruz. Eğitim ve öğrenme bilgisine çok güvendiğimiz isimler var. Onlar bize “sizi şu kişi ile tanıştırmak istiyorum” dediği zaman görüşme ayarlıyoruz ve “kafalarımızın uyuşması” durumunda birlikte neler yapabileceğimizi kurgulamaya başlıyoruz.

Bunun dışında belirli çevrelerde “bu insan bu konuyu çok iyi biliyor, keşke bizde de anlatsa” dediğimiz insanlar ile eğitim içerikleri kurguluyoruz.

Bazen de hayat, yolumuzu “vay bea!” diyerek bir anda ortak bir şeyler düşünmeye başladığımız insanlar ile kesiştiriyor…

Eğer zaten portföyümüzde var olan bir eğitim vermiyorsanız ve o konuda uzman olduğunuzu düşünüyorsanız gene de bize ulaşabilirsiniz. (Tüm yolları da kapamayalım şimdi)

5- Atölyenin Yeri Tam Olarak Nerede?

Nişantaşı’nın en bilinen caddesi Valikonağı’nın üzerindeyiz. Burada harita mevcut. Tarif ise şöyle;

Yürümek İçin;

Diyelim ki Osmanbey Metrosu’ndan geliyorsunuz. Tam 12 dakika yürümeniz gerek. Osmanbey Metrosu’nun Nişantaşı tarafından çıkın. Metronun çıkışında hemen solunuza döndüğünüzdeki cadde Rumeli Caddesi(bilmiyorsanız kime sorsanız parmak ile gösterir). Rumeli Caddesi’nden Nişantaşı’na doğru yürüyün. Valikonağı ve Rumeli’nin kesiştiği bir dörtyol var. Dörtyola geldiğinizde solunuzda Stefanel mağazası olacak hatta. Dörtyoldan sola dönün. Dümdüz aşağı yürüyün. Nişantaşı Anadolu Lisesi’ni geçtikten sonra ileride Gürkan Şef’i göreceksiniz. Gürkan Şef’in tam karşısında Şirvanlı Otopark’ı var. Otoparkın içine girin. Sağda tabelamızı göreceksiniz.

Araba ve Taksi İçin;

Valikonağı Caddesi’ne gelin. Dümdüz aşağı inin. Nişantaşı Anadolu Lisesi’ni geçtikten sonra ileride Gürkan Şef’i göreceksiniz. Gürkan Şef’in tam karşısında Şirvanlı Otopark’ı var. İsterseniz otoparka park edebilirsiniz. Sağda tabelamızı göreceksiniz.

6- Etkinlikler Ne Zaman Tekrarlanır?

Herhangi bir zaman veremiyoruz ama genelde mümkün olduğunca az tekrarlamaya çalışıyoruz. Kayıt olmak istediğiniz bir atölyeyi bir daha görmeme şansınız da var ne yazık ki…

7- Eğitime Gelemedim, Hakkımı Başka Yerde Kullansam Olur Mu?

Maalesef bunu yapamıyoruz. Bunun için de çok geçerli bir nedenimiz var. Biz çok butik bir iş yapıyoruz. Siz eğitmenler ile birebir iletişim kurabilin ve eğitimden maksimum verim alın diye kontenjanlarımız çok kısıtlı. Kayıt olduğunuz bir eğitim için çok büyük bir ihtimal ile bir başkasının yerini almış oluyorsunuz. Bu durumda son dakika iptalleri için yapabilecek bir şeyimiz ne yazık ki olmuyor… Umarız derdimizi anlatabilmişizdir…

Tüm soruları son derece şeffaf ve samimi bir şekilde yanıtlamaya çalıştık. Hala kafanıza takılanlar varsa lütfen bize tezgah@tezgahcilar.com adresinden ulaşın. Teşekkürler!